Skip to content

6 Old Stage RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1955

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
Aug 30, 2017

Property Information

Block175.14
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,075
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,000
48%
Improvement Value:$26,000
52%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,097+3.1%
2024$5,915+3.3%
2023$5,724+0.1%
2022$5,716+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$167,000

To:

Sq Ft1,075DeedBook 7063, Page 62

Property Sale

Sale
$43,100

From:

To:

Sq Ft1,075DeedBook 6445, Page 255NU CodeFamily (1)Recorded4/15/2013

Property Built

Built

Year Built: 1955