Skip to content

28 Old Stage RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1955

Last Sale Price
$441,000
Last Sale Date
Dec 27, 2023

Property Information

Block175.16
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class12
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,216
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,200
26%
Improvement Value:$59,000
74%
Total Assessment$80,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,780+40.8%
2024$6,944+3.3%
2023$6,719+0.1%
2022$6,710+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$441,000

To:

DeedBook 19405, Page 612

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,216DeedBook 7023, Page 72Recorded8/10/2017

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,216DeedBook 5819, Page 353Recorded5/17/2007

Property Built

Built

Year Built: 1955