Skip to content

13 Preston RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1955

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jun 15, 2010

Property Information

Block175.16
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class12
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,216
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,400
27%
Improvement Value:$65,400
73%
Total Assessment$89,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,950+3.1%
2024$10,623+39.3%
2023$7,624+0.1%
2022$7,613+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft1,216DeedBook 6169, Page 583

Property Sale

Sale
$314,900

From:

To:

Sq Ft1,216DeedBook 5566, Page 558NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/14/2005

Property Built

Built

Year Built: 1955