Skip to content

46 Old Stage RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1952

Last Sale Price
$212,000
Last Sale Date
May 4, 2017

Property Information

Block175.17
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,216
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,600
45%
Improvement Value:$31,900
55%
Total Assessment$58,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,133+3.1%
2024$6,921+3.3%
2023$6,697+0.1%
2022$6,687+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$212,000

To:

Sq Ft1,216DeedBook 6988, Page 420

Property Sale

Sale
$179,000

From:

To:

Sq Ft1,216DeedBook 6513, Page 640NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/29/2013

Property Built

Built

Year Built: 1952