Skip to content

32 Central AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$190,500
Last Sale Date
Feb 5, 1997

Property Information

Block175.18
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2603

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,811
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,600
30%
Improvement Value:$72,900
70%
Total Assessment$104,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,743+3.1%
2024$12,362+3.3%
2023$11,962+0.1%
2022$11,945+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$190,500

To:

Sq Ft1,811DeedBook 4389, Page 881

Property Built

Built

Year Built: 1969