Skip to content

17 Myrtle RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jul 1, 2025

Property Information

Block175.18
Lot24
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2603

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,033
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,400
32%
Improvement Value:$69,400
68%
Total Assessment$101,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,414+3.1%
2024$12,043+3.3%
2023$11,653+0.1%
2022$11,637+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

To:

DeedBook 19779, Page 1747

Property Sale

Sale
$248,000

To:

DeedBook 4678, Page 876

Property Sale

Sale
$53,500
DeedBook 28350, Page 461

Property Built

Built

Year Built: 1969