Skip to content

60 Hillsdale RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1955
Other Exempt

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jun 6, 2006

Property Information

Block175.19
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2603

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,638
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,400
30%
Improvement Value:$55,700
70%
Total Assessment$80,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2008$6,040+5.5%
2007$5,727+7.0%
2006$5,351+36.9%
2000$3,909
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft1,638DeedBook 5687, Page 329

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 3714, Page 956

Property Built

Built

Year Built: 1955