Skip to content

54 Hillsdale RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1955

Last Sale Price
$299,999
Last Sale Date
Sep 8, 2015

Property Information

Block175.19
Lot18
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,577
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,600
30%
Improvement Value:$55,100
70%
Total Assessment$78,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,597+3.1%
2024$9,310+3.3%
2023$9,009+0.1%
2022$8,996+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$299,999

To:

Sq Ft1,577DeedBook 6738, Page 228

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5296, Page 461

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 32640, Page 451

Property Built

Built

Year Built: 1955