Skip to content

52 Hillsdale RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 11, 2010

Property Information

Block175.19
Lot19
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,958
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,200
30%
Improvement Value:$55,300
70%
Total Assessment$78,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,572+3.1%
2024$9,287+3.3%
2023$8,986+0.1%
2022$8,973+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955