Skip to content

50 Hillsdale RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1955

Last Sale Price
$72,000
Last Sale Date
Oct 1, 1982

Property Information

Block175.19
Lot20
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class12
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,582
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,400
32%
Improvement Value:$52,800
68%
Total Assessment$77,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,414+6.0%
2024$8,884+3.3%
2023$8,597+0.1%
2022$8,585+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$72,000

To:

Sq Ft1,582DeedBook 32560, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1955