Skip to content

16 Meadow RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1951

Last Sale Price
$148,500
Last Sale Date
Nov 22, 1989

Property Information

Block175.19
Lot32
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class12
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,632
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,200
29%
Improvement Value:$57,200
71%
Total Assessment$80,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,804+3.1%
2024$9,511+9.2%
2023$8,711+0.1%
2022$8,699+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$148,500

To:

Sq Ft1,632DeedBook 3821, Page 633

Property Built

Built

Year Built: 1951