Skip to content

20 Preston RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1951

Last Sale Date
Jul 29, 1988

Property Information

Block175.19
Lot38
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,178
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,600
37%
Improvement Value:$36,800
63%
Total Assessment$58,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,871+3.2%
2024$6,659+3.5%
2023$6,435+0.1%
2022$6,426+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951