Skip to content

18 Preston RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1954

Last Sale Price
$39,900
Last Sale Date
Sep 5, 1974

Property Information

Block175.19
Lot39
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,216
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,200
41%
Improvement Value:$47,900
59%
Total Assessment$81,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,639+3.2%
2024$9,344+3.4%
2023$9,034+0.1%
2022$9,021+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$39,900

To:

Sq Ft1,216DeedBook 28660, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1954