Skip to content

3 Central AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$288,000
Last Sale Date
Aug 27, 2002

Property Information

Block175.19
Lot40
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,634
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,200
46%
Improvement Value:$41,500
54%
Total Assessment$76,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,353+3.1%
2024$9,074+3.3%
2023$8,780+0.1%
2022$8,768+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$288,000

To:

Sq Ft1,634DeedBook 5103, Page 708

Property Sale

Sale
$77,000

Property Built

Built

Year Built: 1969