Skip to content

9 Central AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 6, 2024

Property Information

Block175.19
Lot43
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,796
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,600
43%
Improvement Value:$41,900
57%
Total Assessment$73,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,963+3.1%
2024$8,695+3.3%
2023$8,414+0.1%
2022$8,402+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$82,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1969