Skip to content

17 Central AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$356,000
Last Sale Date
Aug 11, 2008

Property Information

Block175.19
Lot47
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,874
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,800
38%
Improvement Value:$53,500
62%
Total Assessment$86,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,523+3.1%
2024$10,209+3.3%
2023$9,879+0.1%
2022$9,865+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$356,000

To:

Sq Ft1,874DeedBook 5976, Page 405

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 5115, Page 7

Property Sale

Sale
$181,000
DeedBook 4512, Page 298

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 374, Page 479

Property Built

Built

Year Built: 1969