Skip to content

19 Central AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Sep 9, 2019

Property Information

Block175.19
Lot48
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,084
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,800
36%
Improvement Value:$54,800
64%
Total Assessment$85,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,438+3.1%
2024$10,126+3.3%
2023$9,799+0.1%
2022$9,785+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft2,084DeedBook 17722, Page 872

Property Sale

Sale
$184,000
DeedBook 4532, Page 841

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4271, Page 346

Property Sale

Sale
$75,200

Property Built

Built

Year Built: 1969