Skip to content

15 Saint Georges RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1968

Last Sale Price
$735,000
Last Sale Date
May 12, 2025

Property Information

Block175.19
Lot59
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2603

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 1AG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,437
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,600
27%
Improvement Value:$78,100
73%
Total Assessment$107,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,133+3.1%
2024$12,741+3.3%
2023$12,328+0.1%
2022$12,311+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$735,000

To:

DeedBook 19734, Page 940

Property Sale

Sale
$74,900

To:

DeedBook 29420, Page 684

Property Built

Built

Year Built: 1968