Skip to content

14 Brookdale RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1968

Last Sale Date
Dec 30, 2004

Property Information

Block175.19
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2603

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 1AG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,837
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,400
30%
Improvement Value:$70,900
70%
Total Assessment$101,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,353+3.1%
2024$11,984+3.3%
2023$11,596+0.1%
2022$11,580+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$184,000

Property Built

Built

Year Built: 1968