Skip to content

12 Brookdale RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 26, 2009

Property Information

Block175.19
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2603

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 1BG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,681
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,400
26%
Improvement Value:$79,500
74%
Total Assessment$107,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,157+3.1%
2024$12,765+3.3%
2023$12,351+0.1%
2022$12,334+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 4823, Page 267

Property Sale

Sale
$213,000
DeedBook 4005, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1968