Skip to content

17 Overhill RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1960

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Jun 30, 1997

Property Information

Block175.20
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,920
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,400
31%
Improvement Value:$70,200
69%
Total Assessment$101,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,389+3.1%
2024$12,019+3.3%
2023$11,630+0.1%
2022$11,614+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft1,920DeedBook 4424, Page 726

Property Sale

Sale
$78,125
DeedBook 32420, Page 908

Property Built

Built

Year Built: 1960