Skip to content

286 Summerhill RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1972
Commercial

Last Sale Price
$1,272,000
Last Sale Date
Jul 28, 2020

Property Information

Block175.20
Lot19.03
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class10
DescriptionRETAIL
Dwellings1
ZoningOP1
Sq Footage2,400
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,800
40%
Improvement Value:$73,100
60%
Total Assessment$120,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,743+3.1%
2024$14,302+3.3%
2023$13,839+0.1%
2022$13,820+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,272,000

To:

DeedBook 18201, Page 626

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 3959, Page 394

Property Built

Built

Year Built: 1972