Skip to content

139 Rues LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1960

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jun 16, 2011

Property Information

Block175.20
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,511
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
37%
Improvement Value:$51,300
63%
Total Assessment$81,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,914+3.1%
2024$9,618+3.3%
2023$9,306+0.1%
2022$9,293+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,511DeedBook 6266, Page 161

Property Sale

Sale
$298,000
DeedBook 5358, Page 238

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 3891, Page 725

Property Sale

Sale
$33,000

Property Built

Built

Year Built: 1960