Skip to content

117 Rues LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1957

Last Sale Date
Feb 21, 1990

Property Information

Block175.20
Lot21.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage912
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,600
35%
Improvement Value:$45,800
65%
Total Assessment$70,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,585+3.1%
2024$8,328+3.3%
2023$8,059+0.1%
2022$8,047+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 32550, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1957