Skip to content

12 Overhill RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1960

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Aug 29, 2017

Property Information

Block175.21
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,520
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
31%
Improvement Value:$66,100
69%
Total Assessment$96,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,718+3.1%
2024$11,369+3.3%
2023$11,001+0.1%
2022$10,985+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 7052, Page 696Recorded10/10/2017

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4349, Page 732

Property Sale

Sale
$115,000

Property Built

Built

Year Built: 1960