Skip to content

14 Overhill RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1960

Last Sale Price
$313,000
Last Sale Date
Apr 1, 2003

Property Information

Block175.21
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,575
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,800
36%
Improvement Value:$55,800
64%
Total Assessment$86,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,560+3.1%
2024$10,245+3.3%
2023$9,913+1.2%
2022$9,796+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$313,000

To:

Sq Ft1,575DeedBook 5167, Page 187

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 4906, Page 610

Property Built

Built

Year Built: 1960