Skip to content

20 Overhill RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1960

Last Sale Price
$369,900
Last Sale Date
Aug 16, 2016

Property Information

Block175.21
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,488
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,200
35%
Improvement Value:$55,300
65%
Total Assessment$85,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,426+3.1%
2024$10,115+3.3%
2023$9,787+0.1%
2022$9,774+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$369,900

To:

Sq Ft1,488DeedBook 6869, Page 252

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 5227, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1960