Skip to content

4 Branton DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1960

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Nov 23, 2022

Property Information

Block175.22
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,038
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,100
28%
Improvement Value:$80,400
72%
Total Assessment$111,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,596+3.1%
2024$13,190+3.3%
2023$12,763+0.1%
2022$12,746+1.1%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$675,000

To:

DeedBook 19114, Page 306

Property Sale

Sale
$471,000

From:

To:

Sq Ft2,038DeedBook 17328, Page 668Recorded10/19/2018

Property Sale

Sale
$436,000

From:

To:

Sq Ft2,038DeedBook 6366, Page 541Recorded7/12/2012

Property Sale

Sale
$192,000

To:

DeedBook 4372, Page 308

Property Sale

Sale
$103,250

Property Built

Built

Year Built: 1960