Skip to content

8 Branton DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1960

Last Sale Price
$431,000
Last Sale Date
Aug 25, 2021

Property Information

Block175.22
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,544
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,400
36%
Improvement Value:$55,800
64%
Total Assessment$87,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,633+3.1%
2024$10,316+6.0%
2023$9,732+0.1%
2022$9,718+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$431,000

To:

DeedBook 18645, Page 1758

Property Sale

Sale
$48,500

To:

DeedBook 28960, Page 993

Property Built

Built

Year Built: 1960