Skip to content

28 Bradford RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1963

Last Sale Price
$163,500
Last Sale Date
Jun 5, 1997

Property Information

Block175.23
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2602

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,562
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,800
34%
Improvement Value:$63,600
66%
Total Assessment$96,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,755+3.1%
2024$11,404+3.3%
2023$11,035+0.1%
2022$11,019+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$163,500

To:

Sq Ft1,562DeedBook 4417, Page 335

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 29340, Page 445

Property Built

Built

Year Built: 1963