Skip to content

9 Sanford RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1963

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Oct 18, 2021

Property Information

Block175.23
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2602

Building Details

Building Class10
DescriptionBI-LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,498
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,400
41%
Improvement Value:$46,600
59%
Total Assessment$79,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,633+3.1%
2024$9,346+3.3%
2023$9,043+0.1%
2022$9,030+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

To:

DeedBook 18709, Page 1549

Property Sale

Sale
$45,000

To:

DeedBook 28610, Page 694

Property Built

Built

Year Built: 1963