Skip to content

10 Stanley RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1963

Last Sale Price
$516,500
Last Sale Date
Jul 28, 2022

Property Information

Block175.24
Lot23
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2602

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,343
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,600
39%
Improvement Value:$54,600
61%
Total Assessment$90,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,999+3.1%
2024$10,671+9.8%
2023$9,719+0.1%
2022$9,705+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$516,500

To:

DeedBook 19010, Page 983

Property Sale

Sale
$264,000

From:

To:

Sq Ft1,343DeedBook 6261, Page 65NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/8/2011

Property Sale

Sale
$185,000

To:

DeedBook 3816, Page 492

Property Built

Built

Year Built: 1963