Skip to content

47 Bradford RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 1, 2019

Property Information

Block175.24
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2602

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,498
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,800
40%
Improvement Value:$46,600
60%
Total Assessment$77,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,438+3.1%
2024$9,156+3.3%
2023$8,860+0.1%
2022$8,848+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 4791, Page 500

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4021, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1963