Skip to content

10 Clinton CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1963

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Sep 13, 2013

Property Information

Block175.24
Lot31
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2602

Building Details

Building Class10
DescriptionBI-LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,498
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,200
39%
Improvement Value:$46,300
61%
Total Assessment$75,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,206+3.1%
2024$8,932+3.3%
2023$8,642+0.1%
2022$8,630+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft1,498DeedBook 6501, Page 395

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 3645, Page 395

Property Built

Built

Year Built: 1963