Skip to content

41 Bradford RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1964

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Feb 10, 2024

Property Information

Block175.24
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2602

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,246
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,400
36%
Improvement Value:$54,900
64%
Total Assessment$85,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,401+3.1%
2024$10,091+3.3%
2023$9,764+0.1%
2022$9,751+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$130,000

To:

DeedBook 19403, Page 226

Property Sale

Sale
$341,000

From:

To:

Sq Ft1,246DeedBook 5488, Page 232Recorded5/4/2005

Property Built

Built

Year Built: 1964