Skip to content

1 Bartman RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1961

Last Sale Price
$164,500
Last Sale Date
Jul 28, 1998

Property Information

Block175.26
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2604

Building Details

Building Class10
DescriptionBI-LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,866
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,800
36%
Improvement Value:$50,200
64%
Total Assessment$79,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,633+3.1%
2024$9,346+3.3%
2023$9,043+0.1%
2022$9,030+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$164,500

To:

Sq Ft1,866DeedBook 4556, Page 285

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 4166, Page 354

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 3976, Page 81

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 3659, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1961