Skip to content

35 Bartman RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1963

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Dec 14, 2023

Property Information

Block175.26
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2604

Building Details

Building Class10
DescriptionBI-LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,816
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,700
40%
Improvement Value:$48,700
60%
Total Assessment$81,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,926+3.1%
2024$9,630+3.3%
2023$9,318+0.1%
2022$9,305+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

DeedBook 19367, Page 1419

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,816DeedBook 6935, Page 588Recorded2/8/2017

Property Sale

Sale
$50,000

To:

DeedBook 29080, Page 720

Property Built

Built

Year Built: 1963