Skip to content

105 Hillsdale RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 8, 1999

Property Information

Block175.28
Lot6.16
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,404
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,800
41%
Improvement Value:$48,100
59%
Total Assessment$80,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,865+3.1%
2024$9,570+3.3%
2023$9,261+0.1%
2022$9,248+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959