Skip to content

63 Overhill RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1979

Last Sale Price
$566,000
Last Sale Date
Jun 29, 2021

Property Information

Block175.31
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,344
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,400
23%
Improvement Value:$88,400
77%
Total Assessment$114,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,999+3.1%
2024$13,581+3.3%
2023$13,141+0.1%
2022$13,123+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$566,000

To:

DeedBook 18527, Page 1951

Property Built

Built

Year Built: 1979