Skip to content

8 Dalston StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1980

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Aug 30, 2002

Property Information

Block175.31
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,824
Acreage0.71

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,100
25%
Improvement Value:$99,900
75%
Total Assessment$134,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,340+3.1%
2024$15,852+3.3%
2023$15,339+0.1%
2022$15,318+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft2,824DeedBook 5088, Page 599

Property Built

Built

Year Built: 1980