Skip to content

69 Overhill RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1980

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Sep 16, 2014

Property Information

Block175.31
Lot16
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,994
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,300
30%
Improvement Value:$70,000
70%
Total Assessment$100,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,231+3.1%
2024$11,865+3.3%
2023$11,481+0.1%
2022$11,465+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft1,994DeedBook 6642, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1980