Skip to content

71 Overhill RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1980

Last Sale Price
$459,000
Last Sale Date
Oct 14, 2010

Property Information

Block175.31
Lot18
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,168
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,100
27%
Improvement Value:$85,000
73%
Total Assessment$117,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,279+3.1%
2024$13,853+3.3%
2023$13,404+0.1%
2022$13,386+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$459,000

To:

Sq Ft2,168DeedBook 6203, Page 592

Property Sale

Sale
$231,000
DeedBook 4444, Page 575

Property Built

Built

Year Built: 1980