Skip to content

47 Overhill RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1983

Last Sale Price
$86,057
Last Sale Date
Mar 11, 1983

Property Information

Block175.31
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,740
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,800
39%
Improvement Value:$54,100
61%
Total Assessment$88,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,590+3.1%
2024$10,267+3.4%
2023$9,926+0.1%
2022$9,912+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$86,057

To:

Sq Ft1,740DeedBook 32770, Page 691

Property Built

Built

Year Built: 1983