Skip to content

52 Overhill RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1980

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Dec 19, 2017

Property Information

Block175.31
Lot24
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,517
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,400
18%
Improvement Value:$91,700
82%
Total Assessment$112,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,669+3.1%
2024$13,261+3.3%
2023$12,832+0.1%
2022$12,814+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

To:

Sq Ft2,517DeedBook 17077, Page 735

Property Built

Built

Year Built: 1980