Skip to content

48 Overhill RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1982

Last Sale Price
$99,990
Last Sale Date
Apr 16, 1982

Property Information

Block175.31
Lot26
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,000
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
19%
Improvement Value:$88,900
81%
Total Assessment$110,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,438+3.1%
2024$13,037+3.3%
2023$12,615+0.1%
2022$12,597+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$99,990

To:

Sq Ft2,000DeedBook 3235, Page 425

Property Built

Built

Year Built: 1982