Skip to content

55 Overhill RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1983

Last Sale Price
$102,990
Last Sale Date
Jul 21, 1983

Property Information

Block175.31
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,330
Acreage0.58

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,100
29%
Improvement Value:$78,000
71%
Total Assessment$109,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,304+3.1%
2024$12,907+3.3%
2023$12,489+0.1%
2022$12,471+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$102,990

To:

Sq Ft2,330

Property Built

Built

Year Built: 1983