Skip to content

57 Overhill RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1983

Last Sale Price
$93,677
Last Sale Date
Mar 28, 1983

Property Information

Block175.31
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,680
Acreage0.65

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,700
35%
Improvement Value:$63,700
65%
Total Assessment$97,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,877+3.1%
2024$11,522+3.3%
2023$11,149+0.1%
2022$11,134+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$93,677

To:

Sq Ft1,680DeedBook 32790, Page 855

Property Built

Built

Year Built: 1983