Skip to content

324 Summerhill RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1971

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Feb 14, 1992

Property Information

Block175.33
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,208
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,500
29%
Improvement Value:$62,700
71%
Total Assessment$88,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,755+3.1%
2024$10,434+3.3%
2023$10,096+0.1%
2022$10,082+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft2,208DeedBook 3981, Page 719

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 3708, Page 373

Property Built

Built

Year Built: 1971