Skip to content

12 Brown CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1988

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Aug 25, 2009

Property Information

Block175.33
Lot19
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,420
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
26%
Improvement Value:$97,100
74%
Total Assessment$132,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,108+3.1%
2024$15,627+3.3%
2023$15,121+0.1%
2022$15,100+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

To:

Sq Ft2,420DeedBook 6089, Page 762

Property Sale

Sale
$332,500
DeedBook 4843, Page 384

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 4035, Page 687

Property Sale

Sale
$192,990
DeedBook 3710, Page 594

Property Built

Built

Year Built: 1988