Skip to content

1045 State Route 18East Brunswick, NJ 08816

Commercial

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Jan 26, 2005

Property Information

Block175
Lot6.27
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2602

Building Details

Building Class10
DescriptionAUTO SALES LOT
Dwellings1
ZoningHC2
Sq Footage---
Acreage2.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,800
70%
Improvement Value:$43,700
30%
Total Assessment$146,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,864+3.1%
2024$17,331+3.3%
2023$16,770+0.1%
2022$16,746+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$775,000

To:

DeedBook 5454, Page 486